Dažniausios vitaminų vartojimo klaidos

Vitaminų vartojimas visada atrodo geras sprendimas, nes taip organizmas aprūpinamas visomis reikalingomis medžiagomis ir tampame atsparesni įvairiems susirgimams. Bet svarbu maisto papildus vartoti teisingai ir būtent tuos, kurių iš tiesų reikia jūsų organizmui. Straipsnyje aptariame keturias dažniausias ir didžiausias vitaminų vartojimo klaidas. Tikimės, padėsime jų išvengti ir gyventi sveikiau!

Netinkamai vartojami vitaminai

Vitaminų vartojimą geriausia aptarti su gydytoju, kuris gali rekomenduoti atlikti kraujo tyrimą ir sužinoti, ko tiksliai reikia jūsų organizmui. Pasikliauti nuojauta ar kitų rekomendacijomis nėra pats geriausias sprendimas. Gali būti, kad jums reikia visai kitokių vitaminų nei jūsų kolegai arba tam tikri rekomenduoti vitaminai gali nederėti su jūsų vartojamais vaistais. Be to, jūsų organizme galbūt visai netrūksta medžiagų, kurių trūksta artimajam. O vitaminų perdozavimas gali turėti neigiamas pasekmes sveikatai.

Rinkdamiesi vitaminus pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, taip pat atidžiai perskaitykite vartojimo instrukciją. Čia bus nurodytos maisto papildų vartojimo indikacijos ir kurso trukmė, kurių būtina laikytis. Dažnai daroma klaida, kad vitaminai yra vartojami per ilgai. Deja, organizmai neturi talpyklų, kuriose būtų saugiai kaupiami vitaminų ir mineralinių medžiagų rezervai. Dėl vitaminų perdozavimo gali pasireikšti hipervitaminozė, kuri sukelia galvos skausmą, virškinamojo trakto sutrikimus, pykinimą, vėmimą ar viduriavimą.

Netinkamas vitaminų vartojimo laikas

Daugeliui vitaminų vartojimas yra dienos pradžios arba pabaigos ritualas. Bet vitaminų vartojimo laikas gali turėti įtakos jų poveikiui. Vieni maisto papildai gali suteikti daugiau energijos, todėl juos tikslinga vartoti ryte. Kiti vitaminai gali turėti raminamąjį poveikį, todėl juos geriau vartoti vakare – dieną nebūsite vangūs, o naktį geriau išsimiegosite. Šiuos teiginius galime iliustruoti multivitaminų ir magnio pavyzdžiais.

Multivitaminai dažnai pasižymi energijos suteikiančiu poveikiu (ypač jeigu sudėtyje yra B grupės vitaminų ar eleuterokoko), todėl daugiausiai naudos gausite juos vartodami pirmoje dienos pusėje. Tačiau svarbu jų nevartoti tuščiu skrandžiu, nes jie gali turėti dirginantį poveikį. Papusryčiaukite ir tada išgerkite savo multivitaminų dozę.

Magnio vartojimą rekomenduojama palikti vakarui. Šis mineralas turi raumenis atpalaiduojantį poveikį, todėl vartojant prieš miegą, galima ne tik lengviau užmigti, bet ir pagerinti miego kokybę.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kiekvieną dieną vitaminus rekomenduojama vartoti tuo pačiu metu. Reguliarumas yra itin svarbus, jeigu norima pasiekti maksimalaus rezultato.

Vitaminai užgeriami ne vandeniu

Vitaminai dažnai užgeriami tuo, kas pasitaiko po ranka – sultimis, gaiviaisiais gėrimais, kava, arbata ar net pienu. Tai didelė klaida, kuri gali lemti vitaminų nepasisavinimą. Vitaminai ir mineralai sąveikauja su skysčiu, kuriuo užsigeriame. Visi anksčiau išvardinti gėrimai gali sumažinti vitaminų pasisavinimą dėl savo cheminės sudėties.

Vitaminus reikia užsigerti skysčiu, kurio cheminė sudėtis yra neutrali – paprasčiausiu kambario temperatūros vandeniu. Tokiu būdu maisto papildai bus pasisavinami efektyviausiai.

Vitaminai yra netinkamai derinami

Vitaminų pasisavinimui taip pat svarbus suderinamumas tiek su maisto produktais, tiek su kitais maisto papildais. Maisto produktuose esančios medžiagos gali slopinti vitaminų pasisavinimą, pavyzdžiui, reikėtų vengti itin saldžių maisto produktų ir vitamino C, nes didelis cukraus kiekis maiste slapina šio vitamino pasisavinimą.

Vitaminai, mineralai ir vaistai gali taip pat slopinti vieni kitų pasisavinimą bei poveikį. Tad prieš vartodami turite pasitarti su gydytoju ar vaistininku, ar vartojami preparatai dera tarpusavyje. Tarp nederančių maisto papildų gali reikėti daryti kelių valandų vartojimo pertrauką.

Dalintis