Kaip organizmas praneša apie vitaminų trūkumą?

Mūsų organizmas yra išmanus. Jis įvairiais būdais praneša, jeigu kažkas yra negerai – skausmas, energijos trūkumas, išvaizdos pakitimai – visa tai yra ženklai, kurie skatina susirūpinti savo sveikata. Į patį ryškiausią organizmo signalą – skausmą – mes reaguojame greičiausiai. Bet vitaminų trūkumas gali pasireikšti ne taip agresyviai. Straipsnyje dalijamės ryškiausiais simptomais, kaip organizmas praneša apie vitaminų trūkumą

Suprastėjusi odos būklė

Oda yra didžiausias mūsų organas, todėl čia galime greičiausiai pastebėti vitaminų trūkumą. Jis pasireiškia odos sausumu ar pleiskanojimu, jautrumu, spuogais ar „iš niekur“ atsiradusiomis mėlynėms. Odos sausumą ar pleiskanojimą įprastai mėgstame spręsti išorinėmis priemonėmis – kremais ir losjonais. Tai padeda sumažinti simptomus, bet vertėtų pasirūpinti odos būkle iš vidaus vartojant odai skirtus maisto papildus.

Lūžinėjantys nagai

Šią problemą dažniausiai pastebi moterys. Jeigu nagus stiprinantys specialūs lakai ar aliejai nepadeda sustiprinti lūžinėjančių nagų, čia kaltas vitaminų trūkumas. Apie šią problemą taip pat gali byloti pablyškusi ar papilkėjusi nago plokštelė, įvairios dėmės ar dryžiai ant nagų. Pagerinti nagų būklę galima vartojant maisto papildus su vitaminais A, C, D ir E, kalciu, cinku, biotinu, selenu, siliciu, geležimi.

Slenkantys plaukai

Minimalus plaukų slinkimas yra normalus, tačiau jeigu pasišukavus šepetyje lieka kuokštas plaukų ar po plovimo vonia tampa nusėta plaukais – tai ryškus organizmo siunčiamas ženklas, kad trūksta vitaminų. Suprastėjusi plaukų būklė taip pat gali pasireikšti plaukų lūžinėjimu, galvos odos pleiskanojimu, bėrimu ar niežuliu. Galvos odos dirginimą gali sukelti plaukų priežiūros priemonės, bet jeigu pakeitus jas problema išlieka, ieškokite galvos odos sveikatą ir plaukų grožį palaikančių vitaminų bei mineralų komplekso.

Suprastėjęs regėjimas

Daugelis visą darbo dieną praleidžia prie kompiuterio, neduoda akims pailsėti ir natūraliai neaprūpina organizmo akių sveikatai būtinais vitaminais. Jeigu pastebėjote, kad vis dažniau žiūrite prisimerkę, neįžiūrite iš tolo ateinančio kolegos veido, pastebite paraudusias ar traiškanojančias akis, jaučiate akių niežėjimą ar jautrumą ryškiai šviesiai – akys siunčia ženklą, kad jums trūksta vitaminų A (beta karotino) ir E,  liuteino ir zeaksantino, cinko, omega-3 riebalų rūgščių.

Pokyčiai burnos ertmėje

Yra posakis, kad ant liežuvio išdygęs spuogas yra signalas, kad kažkas mus apšneka. Sunku pasakyti, kiek yra tiesos šiame posakyje, bet medicina gali pateikti lengviau pagrindžiamą paaiškinimą – spuogelis ant liežuvio gali būti ženklas, įspėjantis apie vitaminų trūkumą. Kiti vitaminų deficitą identifikuojantys ženklai burnos ertmėje gali būti: liežuvio apnašos ar pakitusi jo spalva, kraujuojančios dantenos, jautrūs dantys, blogas burnos kvapas.

Dažnas nuovargis

Greitas gyvenimo tempas, nekokybiškas poilsis ir stresas gali būti nuovargio priežastimis, bet nuovargis taip pat gali būti ženklas, kad organizmui trūksta vitaminų bei mineralų. Nemiga, dirglumas, apatija, dingęs apetitas ar uoslė taip pat gali pranešti apie vitaminų deficitą. Jeigu stengiatės savimi rūpintis, tuomet su nuovargiu ir dirglumu kovokite vartodami B grupės vitaminus, ypač B1, B6, B12, taip pat vitaminus A ir C, magnį ir cinką.

Virškinamojo trakto problemos

Vitaminų stygius taip pat gali sukelti tokius negalavimus kaip vidurių užkietėjimas, pykinimas, prastas maistinių medžiagų įsisavinimas. Tad jeigu kamuoja virškinimo problemos, turėtumėte ne tik susirūpinti savo mityba, bet ir pasitarę su gydytoju rasti geriausią problemos sprendimo variantą – reikiamus vitaminus, mineralus ar vaistus.

Kiti požymiai, kad organizmui gali trūkti vitaminų:

  • tinstantis veidas,
  • raumenų maudimas,
  • dažnas šalčio krėtimas,
  • sutrikusi koordinacija,
  • pakitę kūno kvapai,
  • dažnas peršalimas,
  • trūkinėjantys lūpų kampučiai,
  • ilgas nedidelių odos įbrėžimų gijimas,
  • kūno svorio didėjimas,
  • sąnarių skausmas,
  • galvos svaigimas,
  • kraujavimas iš nosies,
  • veido raudonis,
  • noras valgyti konkrečius produktus,
  • kt.
Dalintis