Vitaminų vartojimo atmintinė

Užtikrinti, kad organizme nepritrūktų būtinų vitaminų ir mineralų, šaltuoju metų laiku tampa sudėtinga užduotimi. Rečiau šviečiant saulei, organizme žymiai sumažėja vitamino D kiekis, o be šviežių daržovių ir vaisių negauname reikiamo vitamino C kiekio. Dažnas šiuos trūkumus sprendžia maisto papildais, tik prisiminkite, kad netinkamai vartojami ir pasisavinami papildai gali ne tik neveikti, bet ir sukelti sveikatos sutrikimus. Ką svarbiausia žinoti?

  • Vartojimo laiką įprastai derinkime prie savo dienos ritmo, tačiau nepamirškime, kad kai kurių papildų vartojimo laikas turi įtakos jų poveikiui. Priklausomai nuo to, ar vitaminus ir mineralus vartosime ryte ar vakare, tinkamai tam parinktas laikas leidžia gauti daugiau naudos, pavyzdžiui, pagerinti miego kokybę.
  • Multivitaminų kompleksus rekomenduojama vartoti pusryčių metu. Tačiau jei žmogus nepusryčiauja, tada tiesiog pirmoje dienos pusėje po valgio. Taip gauname energijos visai dienai ir sumažiname dirginantį poveikį skrandžiui. Tai ypač aktualu, jei sudėtyje yra B grupės vitaminų ar ženšenio (ar kitų tonizuojančių augalų).
  • Vakare rekomenduojama vartoti kalcį, magnį, veiks atpalaiduojančiai ir vartojant prieš miegą pagerins jo kokybę
  • Vitaminus ar mineralų papildus svarbu užgerti vandeni.  Net ir vartojant papildus tinkamu metu, norimo efekto nepavyks pasiekti, jei juos paskubomis užgersite arbata, kava, pienu, sultimis ar kitu gėrimu. Papildų vartojimas su kitais skysčiais turi neigiamos įtakos medžiagų pasisavinimui. Tai ypač svarbu vartojant probiotikus ir maisto papildus su geležimi, B grupės vitaminais.
  • Norint sustiprinti imunitetą vitaminais ir mineralais, svarbu laikytis nuoseklaus vartojimo kurso. Vartojimo kursas yra mažiausiai 3 nepertraukiami mėnesiai, geriausia būtų vartoti tuo pačiu paros metu. Po tokio kurso galima daryti kelių mėnesių pertrauką ir, jeigu reikia, vėl kartoti.
  • Kai kurie maisto produktai gali slopinti vartojamų vitaminų ar mineralų įsisavinimą. Keli nesuderinamumo pavyzdžiai, į kuriuos vertėtų atsižvelgti. Pavyzdžiui, per didelis cukraus kiekis maiste slopina vitamino C pasisavinimą. Pieną reikėtų atsargiai vartoti su geležimi ir probiotikais – tarp jų būtina 2 valandų pertrauka. Geležies negalima vartoti tuo pačiu metu su cinku, o magnis netinka kartu su kalciu. Be to, reikėtų vengti dviejų riebaluose tirpių vitaminų vartojimo.
  • Vartojant daugiau nei vieną maisto papildą ar vaistus, būtina pasidomėti vartojamų medžiagų suderinamumu.  Maisto papildų ir receptinių vaistų sąveikos yra labai svarbios, todėl perkant vitaminus būtinai perspėkite vaistininką apie savo šiuo metu vartojamus vaistus.
Dalintis